Menu

  Lawyers Alp Mete Şirin

  Alp provides legal support to local and international clients in the emerging area of blockchain with a specialization in crypto asset regulations, user interaction with Bitcoin, bridges, blockchain storage, smart contracts, Ethereum, DeFİ regulations, DAOs mechanisms, and dApps that require guidance since the field is new and it is rapidly changing both technologically and legally.

  Alp collaborates with senior team members on researching legal trends in blockchain, protection, and processing of personal data, artificial intelligence and profiling effects on criminal procedure, examination of computer games, and gameFi.

  Previously, Alp worked as an intern in a law firm focused on enforcement law. He focused on legal research and advised his clients on the law and legal options. He has also worked as a blockchain researcher and consultant at global IT services and IT consulting companies to identify problem areas and work on solutions in the crypto ecosystem.


  Practice Areas & Work Department

  IT Law

  Fintech

  Blockchain Technology

  Compliance

   

  Languages

  English

  Turkish

  Regulatory Developments and Potential Outcomes: Examination of The Draft Amendments Regarding the Regulation of Crypto Assets and Crypto Asset Service Providers in Turkey's Capital Markets Law

  The increasing scope of transactions involving cryptographic assets has reached significant economic dimensions. As a result, governments have proactively adopted a multifaceted approach, accelerating their efforts to establish comprehensive regulatory frameworks in this field. Initially, many governments perceived crypto assets as potential tools for money laundering and financing terrorism, thereby viewing them as a threat to national security. However, as the inherent benefits of these assets, built on blockchain technology, became apparent to governments, a paradigm shift took place.
  Alp Mete Şirin

  Stablecoin Yasa Tasarısı Yayımlandı: Stablecoin Şirketlerine Yaptırımlar Öngörülüyor

  ABD Temsilciler Meclisi, 14 Nisan’da stablecoinler için gözetim ve denetim önlemleri içeren bir yasa tasarısı yayımladı. Tasarı; Federal Rezerv’in, banka dışı stablecoinlerden sorumlu olmasını, Fiat desteği olmayan yeni sabit paralara geçici süre ile yasak getirilmesini ve hükümet ile uyumlu çalışabilirlik standartlarının geliştirilmesini öngörüyor.
  Alp Mete Şirin

  Draft Stablecoin Bill Published: Stablecoin Companies Facing Sanctions

  On April 14, the US House Committee introduced a bill aimed at overseeing and regulating stablecoins. The Bill designates the Federal Reserve as responsible for non-bank stablecoins and mandates a temporary ban on new non-fiat-backed stablecoins, while also developing compatibility standards with the government.
  Alp Mete Şirin

  Blokzincir Karşısında Devletlerin Hazırlıkları: Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

  Dijital para, elektronik bir biçimde var olan ve fiziksel bir biçime dönüşmeyen para birimleridir. Dijital para, devlet tarafından garanti edilirken, kripto para böyle bir garantiye sahip değildir. Dijital para birimlerinin en büyük avantajlarından biri transferlerin ucuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesidir. Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) kavramı, birçok ülkenin yeni bir para birimi çalışmasıdır. CBDC'ler, perakende ve toptan olmak üzere iki türde geliştirilmiştir. Dijital para birimleri, MASAK ve SPK mevzuatı gibi çeşitli düzenlemelere tabidir. CBDC'lerin dezavantajlarından biri, devletin izin verdiği işlem türlerine kısıtlama koyabilmesidir. Farklı ülkeler, resmi para birimlerinin dijital versiyonlarını geliştirmeye başlamışlardır.
  Alp Mete Şirin

  Merkeziyetsiz ve Özerk Olan DAO'lar için Bir İlk: Ooki Davası

  DAO'lar, merkeziyetsiz yapıları sayesinde yüz yüze görüşmeden ve yasal belgeleri imzalamadan bir ürünü hızlıca oluşturabilen benzersiz organizasyon yapılarıdır. Blok zinciri teknolojisi ile oluşturulan DAO'lar, geleneksel organizasyonlardan daha hızlı bir şekilde ölçeklenebilirler. Ancak Ooki Davası, blok zinciri teknolojisi ile geliştirilen ve merkezi olmayan bir dijital organizasyona açılan ilk dava olması nedeniyle büyük bir önem taşımaktadır. Bu dava, DAO'ların yanı sıra yatırımcılar, kullanıcılar ve geliştiricileri de etkileyecektir. DAO'lar, regülasyon çalışmalarının yoğun olduğu ABD gibi ülkelerde, kurumların düzenlemelerini dikkate alarak işleyiş biçimlerini şekillendirmeli ve kullanıcılarına sundukları işlemleri herkese açık bir şekilde internet sitesinde yayımlamalıdır. Aksi halde hukuki sorumlulukları doğabilir.
  Alp Mete Şirin

  Yeni Bir Devrin Başlangıcı: Daha Güvenli, Daha Verimli ve Daha Merkeziyetsiz Ethereum "Merge"

  Blok zinciri, geniş kullanım alanları sunarak yeni teknolojiler ortaya çıkarmakta ve Ethereum gibi platformlar sayesinde popülerlik kazanmaktadır. Ethereum, merkeziyetsiz bir aktör olarak kullanıcı dostu ve faydalı konumda bulunup sürekli güncellenmektedir. Merge ve gelecek güncellemelerle Ethereum, kullanıcı kitlesini genişletirken, veri kontrolü sağlayıp merkeziyetsiz uygulamaların oluşturulmasına ve çalıştırılmasına imkan tanımaktadır.
  Alp Mete Şirin

  Dijital Dünyanın Stabil Değişim Araçları: Stablecoin

  Kripto varlıklar, geleneksel finans sistemine alternatif olarak ortaya çıkmış ve düzenleyicilerin dikkatini çekmiştir. Stablecoinler, itibari paraya dayanan kripto varlık türleri arasında yatırımcılar tarafından güvenilir bulunmaktadır. Bu nedenle, blokzincir teknolojisiyle geliştirilen stablecoinler, devletlerin dikkatini çekmiş ve merkez bankası para birimlerinin oluşumuna ilham vermiştir. Merkez bankası para birimleri, çalışanların ödemelerini gerçekleştirmek için yasal ödeme aracı olarak kullanabileceği, devlet desteğine sahip bir finans aracı yaratmaktadır. Stablecoinlerin gelecekte daha yaygın bir şekilde kullanılabilmesi için düzenleyici önlemler alınması gerekmektedir.
  Alp Mete Şirin