Menu

  Lawyers Alp Mete Şirin

  Alp provides legal support to local and international clients in the emerging area of blockchain with a specialization in crypto asset regulations, user interaction with Bitcoin, bridges, blockchain storage, smart contracts, Ethereum, DeFİ regulations, DAOs mechanisms, and dApps that require guidance since the field is new and it is rapidly changing both technologically and legally.

  Alp collaborates with senior team members on researching legal trends in blockchain, protection, and processing of personal data, artificial intelligence and profiling effects on criminal procedure, examination of computer games, and gameFi.

  Previously, Alp worked as an intern in a law firm focused on enforcement law. He focused on legal research and advised his clients on the law and legal options. He has also worked as a blockchain researcher and consultant at global IT services and IT consulting companies to identify problem areas and work on solutions in the crypto ecosystem.


  Practice Areas & Work Department

  IT Law

  Fintech

  Blockchain Technology

  Compliance

   

  Languages

  English

  Turkish

  Blokzincir Karşısında Devletlerin Hazırlıkları: Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

  Kripto para birimlerinin son yıllarda ani bir şekilde gelişmesi ve toplum tarafından benimsenmesi devletleri bu konuda araştırmaya itmiştir. Devletler için kripto paralardaki en büyük sorun değişken fiyatlara sahip ve takip edilemez olmasıydı. Yapılan transferlerin takip edilememesi, kara para aklama, vergi kaçakçılığı, terörizmin finansmanı gibi birçok soruna yol açmaktaydı. Stablecoinler ise oldukça istikrarlıydı; bu da devletlerin, merkez bankalarının kendi dijital paralarını çıkarmak üzere çalışmalar başlatmalarına vesile oldu.
  Alp Mete Şirin

  Merkeziyetsiz ve Özerk Olan DAO'lar için Bir İlk: Ooki Davası

  Decentralized Autonomous Organization (“DAO”) dijital ortamda kurulu olan, işleyişine ve organizasyonuna ilişkin kuralları kod şeklinde belirlenen, otonom ve şeffaf olarak çalışan topluluklara verilen isimdir. Temel olarak DAO’lara blok zinciri teknolojisine özgü olan anayasalar denebilir. Koordinasyon için yerel bir mekanizma olarak da tanımlanması mümkündür. Türkçeye “merkeziyetsiz otonom kuruluşlar” şeklinde tercüme edilebilecek DAO’lar, genel itibarıyla Ethereum blok zinciri ağında oluşturulan bir akıllı sözleşme uygulamasıdır ve DAO’ların işletme kuralları, önceden bilgisayarlar tarafından belirlenmektedir. Karar verme yetkisi geleneksel ortaklıklara kıyasla herhangi bir kişinin elinde olmayıp hiyerarşik bir yönetim yapısı da bulunmadığından, bu kuruluşlardaki yönetim ve karar alma süreçlerinin gayri merkezi olduğu kabul edilmektedir.
  Alp Mete Şirin

  Yeni Bir Devrin Başlangıcı: Daha Güvenli, Daha Verimli ve Daha Merkeziyetsiz Ethereum "Merge"

  Blok zinciri dünyası her geçen gün yeni gelişmelerle varış noktası olan merkeziyetsizliğe doğru hızla yol almakta. Bu on üç yıllık yolculuğun sonunda hem yatırımcı hem de geliştiriciler için kritik bir yol ayrımına gelindi. Ethereum’un ölçeklenebilir, güvenli, merkeziyetsiz ve sürdürülebilir bir ağ vizyonu doğrultusunda başka bir adımı temsil edecek olan güncellemesi “the Merge”.
  Alp Mete Şirin

  Dijital Dünyanın Stabil Değişim Araçları: Stablecoin

  Kişilerin yaşamlarını kolaylaştırmak üzere ortaya çıkan blokzincir teknolojisi çok kısa bir zamanda gündelik yaşamın bir parçası olmuştur. Birçok alanda kullanıma sahip olan bu teknoloji, geleneksel anlayışın hâkim olduğu merkezi teknolojilere bir alternatif yaratmaktadır.
  Alp Mete Şirin