Menu

  Contributors CBC Law Firm

  CBC Law is a full-service law firm based in Istanbul servicing local and international clients. Our lawyers have extensive expertise in advising on dispute resolution, business crime, technology, data protection and intellectual property.


  CBC Law prides itself on helping clients navigate their way through a constantly changing and challenging legal landscape. With a seamless multidisciplinary approach positioned at the intersection of industry knowledge and legal expertise, we provide our clients with legal solutions that are tailored to their needs in Turkey.

  Key Contacts

  Compliance, Employment, Healthcare & Life Sciences, International Desk
  Regulatory & Compliance, Business Ethics, Internal Investigations, Corporate & Commercial
  IT Law, Fintech, Litigation, Employment

  Awards

  Compliance, Employment, Healthcare & Life Sciences, International Desk
  Regulatory & Compliance, Business Ethics, Internal Investigations, Corporate & Commercial
  IT Law, Fintech, Litigation, Employment
  Regulatory & Compliance, Business & Human Rights, Life Sciences & Healthcare, Compliance & Business Ethics, Privacy & Data Protection, Employment, Corporate
  Compliance & Business Ethics, Privacy & Data Protection, Corporate, Intellectual Property, Life Sciences & Healthcare, Technology, Media & Entertainment
  Life Sciences & Healthcare, Corporate & Commercial, Intellectual Property, Regulatory & Compliance, Litigation & Dispute Resolution
  IT Law, Fintech, Blockchain Technology, Compliance

  Kripto Varlık Sektörü Suni Şişirilmiş Bir Balon Mu?: FTX Krizi Üzerine

  Kripto varlık borsalarının çöküşü, finans sistemleri için hukuki bir sorun yarattı ve düzenleyicilerin ne yapacağı konusunda belirsizlikler mevcut. Yaşanan krizler, platformların rezervlerinin artırılması gerektiği tartışmalarını beraberinde getirdi. Kripto varlıkların benzersiz yapısı, evrensel tanımlamalar ve düzenlemeler gerektirmektedir. Kripto varlık borsalarının regüle edilmesi gerekliliği, Thodex ve FTX krizleri ile bir kez daha vurgulandı. Bu nedenle, kripto varlık borsalarına yönelik mevzuat değişiklikleri hızlandırılmalı ve evrensel düzenlemeler yapılmalıdır. FTX krizi, bu süreci hızlandırabilir.
  Cemal Araalan

  Blokzincir Karşısında Devletlerin Hazırlıkları: Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

  Dijital para, elektronik bir biçimde var olan ve fiziksel bir biçime dönüşmeyen para birimleridir. Dijital para, devlet tarafından garanti edilirken, kripto para böyle bir garantiye sahip değildir. Dijital para birimlerinin en büyük avantajlarından biri transferlerin ucuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesidir. Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) kavramı, birçok ülkenin yeni bir para birimi çalışmasıdır. CBDC'ler, perakende ve toptan olmak üzere iki türde geliştirilmiştir. Dijital para birimleri, MASAK ve SPK mevzuatı gibi çeşitli düzenlemelere tabidir. CBDC'lerin dezavantajlarından biri, devletin izin verdiği işlem türlerine kısıtlama koyabilmesidir. Farklı ülkeler, resmi para birimlerinin dijital versiyonlarını geliştirmeye başlamışlardır.
  Cemal Araalan
  Alp Mete Şirin

  Dijital Dünyanın Stabil Değişim Araçları: Stablecoin

  Kripto varlıklar, geleneksel finans sistemine alternatif olarak ortaya çıkmış ve düzenleyicilerin dikkatini çekmiştir. Stablecoinler, itibari paraya dayanan kripto varlık türleri arasında yatırımcılar tarafından güvenilir bulunmaktadır. Bu nedenle, blokzincir teknolojisiyle geliştirilen stablecoinler, devletlerin dikkatini çekmiş ve merkez bankası para birimlerinin oluşumuna ilham vermiştir. Merkez bankası para birimleri, çalışanların ödemelerini gerçekleştirmek için yasal ödeme aracı olarak kullanabileceği, devlet desteğine sahip bir finans aracı yaratmaktadır. Stablecoinlerin gelecekte daha yaygın bir şekilde kullanılabilmesi için düzenleyici önlemler alınması gerekmektedir.
  Cemal Araalan
  Alp Mete Şirin

  Yeni Bir Devrin Başlangıcı: Daha Güvenli, Daha Verimli ve Daha Merkeziyetsiz Ethereum "Merge"

  Blok zinciri, geniş kullanım alanları sunarak yeni teknolojiler ortaya çıkarmakta ve Ethereum gibi platformlar sayesinde popülerlik kazanmaktadır. Ethereum, merkeziyetsiz bir aktör olarak kullanıcı dostu ve faydalı konumda bulunup sürekli güncellenmektedir. Merge ve gelecek güncellemelerle Ethereum, kullanıcı kitlesini genişletirken, veri kontrolü sağlayıp merkeziyetsiz uygulamaların oluşturulmasına ve çalıştırılmasına imkan tanımaktadır.
  Kemal Altuğ Özgün
  Alp Mete Şirin

  Merkeziyetsiz ve Özerk Olan DAO'lar için Bir İlk: Ooki Davası

  DAO'lar, merkeziyetsiz yapıları sayesinde yüz yüze görüşmeden ve yasal belgeleri imzalamadan bir ürünü hızlıca oluşturabilen benzersiz organizasyon yapılarıdır. Blok zinciri teknolojisi ile oluşturulan DAO'lar, geleneksel organizasyonlardan daha hızlı bir şekilde ölçeklenebilirler. Ancak Ooki Davası, blok zinciri teknolojisi ile geliştirilen ve merkezi olmayan bir dijital organizasyona açılan ilk dava olması nedeniyle büyük bir önem taşımaktadır. Bu dava, DAO'ların yanı sıra yatırımcılar, kullanıcılar ve geliştiricileri de etkileyecektir. DAO'lar, regülasyon çalışmalarının yoğun olduğu ABD gibi ülkelerde, kurumların düzenlemelerini dikkate alarak işleyiş biçimlerini şekillendirmeli ve kullanıcılarına sundukları işlemleri herkese açık bir şekilde internet sitesinde yayımlamalıdır. Aksi halde hukuki sorumlulukları doğabilir.
  Cemal Araalan
  Alp Mete Şirin

  The Turkish Pharmaceutical Industry's Regulatory Landscape

  The pharmaceutical industry in Turkey has great potential and is notable for its high-tech manufacturing capability. The industry currently ranks 7th in Europe and 16th in the world, in terms of market size, according to industry reports.[
  Kemal Altuğ Özgün
  Ayşe Gönen Anaeli
  Şamil Argun

  Property Nature of Crypto-Assets under Turkish Law

  The increasing use of crypto-assets as an instrument of investment and their significant valuation requires the recognition of these assets by the legal systems.
  Cemal Araalan

  Türk Hukukunda Kripto Varlıkların Eşya Niteliği

  Kripto varlıkların yatırım unsuru olarak kullanılmaya başlanması ve ciddi değerlemelere konu olması bu varlıkların hukuk düzeni tarafından tanınmasını gerekli kılmaktadır.
  Cemal Araalan

  Draft Stablecoin Bill Published: Stablecoin Companies Facing Sanctions

  On April 14, the US House Committee introduced a bill aimed at overseeing and regulating stablecoins. The Bill designates the Federal Reserve as responsible for non-bank stablecoins and mandates a temporary ban on new non-fiat-backed stablecoins, while also developing compatibility standards with the government.
  Cemal Araalan
  Alp Mete Şirin

  Stablecoin Yasa Tasarısı Yayımlandı: Stablecoin Şirketlerine Yaptırımlar Öngörülüyor

  ABD Temsilciler Meclisi, 14 Nisan’da stablecoinler için gözetim ve denetim önlemleri içeren bir yasa tasarısı yayımladı. Tasarı; Federal Rezerv’in, banka dışı stablecoinlerden sorumlu olmasını, Fiat desteği olmayan yeni sabit paralara geçici süre ile yasak getirilmesini ve hükümet ile uyumlu çalışabilirlik standartlarının geliştirilmesini öngörüyor.
  Cemal Araalan
  Alp Mete Şirin

  Regulatory Developments and Potential Outcomes: Examination of The Draft Amendments Regarding the Regulation of Crypto Assets and Crypto Asset Service Providers in Turkey's Capital Markets Law

  The increasing scope of transactions involving cryptographic assets has reached significant economic dimensions. As a result, governments have proactively adopted a multifaceted approach, accelerating their efforts to establish comprehensive regulatory frameworks in this field. Initially, many governments perceived crypto assets as potential tools for money laundering and financing terrorism, thereby viewing them as a threat to national security. However, as the inherent benefits of these assets, built on blockchain technology, became apparent to governments, a paradigm shift took place.
  Cemal Araalan
  Alp Mete Şirin

  Perdeyi Aralamak: Etkili İç Soruşturmalar için Bir Kılavuz - İç Soruşturmalar Serisi 01

  İç soruşturmalar niteliği itibarıyla şirketler için üzerinde titizlikle durulması gereken kritik süreçlerdir. İyi bir iç soruşturma yürütebilmek adına bütün süreçlerin yasal düzenlemelere uygun ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması şirketlere hem ihlalin etkilerinin azaltılması hem de önleyici aksiyonların alınması gibi noktalarda birçok fayda sağlayacaktır. Ancak bütün aşamalarıyla etkin ve başarılı yürütülmüş bir soruşturma sürecinin raporlara iyi yansıtılamaması ise bu gibi faydaların karşılığını bulamamasına sebebiyet verecektir. Bu nedenle iç soruşturmaların kritik süreçlerinden biri olan raporlamanın doğruluk, açıklık, tarafsızlık, ilgililik ve kronolojik anlatım yöntemi gibi temel prensipler göz önünde bulundurularak kurgulanması bir hayli önem arz etmektedir.
  Zeynep İnceer Üçgül
  Ayşe Gönen Anaeli

  Unveiling the Curtain: A Guide to Effective Internal Investigations - Internal Investigations Series 01

  Internal investigations involve determining compliance violations with national and international laws and internal regulations. They are conducted by companies based on reports or ex officio decisions. Investigations use internal and external sources to gather information. Properly conducted investigations follow five main steps: initiation, evidence collection, interviews, analysis, and reporting. Adherence to confidentiality, compliance with laws, and internal regulations are essential. Investigation reports must be objective, impartial, and detailed to identify losses, recommend remedies, and ensure compliance. Companies must carefully prepare investigation reports, considering potential legal and ethical consequences.
  Zeynep İnceer Üçgül
  Ayşe Gönen Anaeli

  Pourquoi Devrions Nous Avoir Un Programme de Conformité?

  L'Association de la langue turque définit le concept de corruption comme "l'abus d'un devoir ou d'une autorité, un comportement corrompu, un manque d’argent”. Cependant, si l'on considère l'usage global, on constate que la corruption n'est pas un type de crime unique, mais une catégorie qui comprend de nombreux crimes différents, en particulier le crime de corruption. Le Programme des Nations unies pour le développement établit un cadre plus large en définissant la corruption comme l'abus d'un pouvoir, d'une fonction ou d'une autorité publique pour obtenir des avantages privés par le pot-de-vin, l'extorsion, le népotisme, le favoritisme, la fraude et le détournement de fonds.
  Kemal Altuğ Özgün
  Ece Mert

  Data Violations Cost Health Institutions Dearly

  On August 14, 2023, the Personal Data Protection Board ("Board") released two rulings pertaining to the activities of two separate entities in the healthcare sector, within the framework of the Personal Data Protection Law ("Law"). In the first decision, stemming from a complaint regarding the linkage of health service provision by a private healthcare institution to explicit consent, an evaluation led to the imposition of a fine amounting to 300,000 TL on the institution. Furthermore, a decision was made to modify the phrasing that signifies endorsement of the consent form yet creates the perception of aligning with the clarification text. Additionally, a decision has been made to further organize explicit consent texts pertaining to personal data processed within the scope of explicit consent, despite it not being obligatory.
  Kemal Altuğ Özgün

  Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasında Euro Güncellemesi Yapıldı

  22 Temmuz 2023 tarihli 7399 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda değişiklikler yapıldı. Eklenen geçici maddeler arasında, kan bileşenlerini içeren ürünlerin fiyatlandırılmasının belirlenmesi ve ilaç fiyatlandırmasında %30,5 artışla 1 Avro değerinin 14,0387 TL olarak belirlenmesi yer alıyor. Güncelleme sonrasında geçici 7. madde kapsamındaki 4 TL'ye kadar olan artışlar fiyatlandırmada dikkate alınmayacak ve doğrudan ürünlerin depocuya satış fiyatlarına eklenmesi gerekecektir.
  Kemal Altuğ Özgün

  Zeynep Inceer Ucgul Promoted to Partner at CBC Law Firm: Enhancing Legal Expertise in Compliance and Commercial & Corporate Law

  Istanbul-based full-service law firm, CBC Law, is delighted to announce the promotion of Zeynep Inceer Üçgül from Of Counsel to Partner. This achievement highlights Zeynep's exceptional legal skills and extensive experience in various areas of law. CBC Law takes pride in recognizing and promoting tal...

  CBC Law is Seeking a Mid-Level Associate in Corporate Law & Compliance

  CBC Law, located in Istanbul, is a full-service law firm that assists local and global clients. The Firm specializes in various areas such as dispute resolution, compliance, corporate law, white-collar crime, intellectual property, technology, and data protection. CBC Law has the expertise and commercial...

  CBC Law Announces Ahmet Karahan and Gürhan Aydın as New Partners

  On April 2023 CBC Law Firm announced that Ahmet Karahan and Gürhan Aydın joined the team as new Partners.Ahmet has joined CBC Law’s Dispute Resolution team and his practice focuses primarily on administrative litigation and regulatory matters. He has successfully represented telecom, infrastructure...

  Applications Opened for Senior Associate Position at CBC Law Firm

  CBC Law Firm is looking for a team member for the senior associate position. CBC Law Firm is looking for a senior lawyer with a minimum of 5 years of experience in litigation and consultancy, with a focus on Commercial Law and Corporate Law. Candidates who would like to apply are kindly requested to s...

  Applications for Legal Internships are Now Open at CBC Law

  CBC Law, a full-service law firm based in Istanbul that serves local and international clients and provides legal advice on dispute resolution, commercial crime, technology, data protection, and intellectual property matters, has announced that applications for the 2023–2024 legal internship period are n...

  CETINKAYA Changes its Name to CBC Law Firm

  Founded in 2020, the previously named CETINKAYA, a Turkish law firm providing innovative legal solutions for its clients with a keen industry focus, has changed its name to CBC Law Firm. The new name reflects the place where the firm was founded.The following was said by the firm in the announcement of t...

  Mid-Level Associate

  We are looking for a mid-level associate with a minimum of 4 years of experience in Corporate Law and Compliance. Candidates should send their resumes together with their letters of intent to [email protected]. CBC Law is a full-service law firm based in Istanbul, providing assistance to domestic and i...