Menu

  Contributors CBC Law Firm

  CBC Law is a full-service law firm based in Istanbul servicing local and international clients. Our lawyers have extensive expertise in advising on dispute resolution, business crime, technology, data protection and intellectual property.


  CBC Law prides itself on helping clients navigate their way through a constantly changing and challenging legal landscape. With a seamless multidisciplinary approach positioned at the intersection of industry knowledge and legal expertise, we provide our clients with legal solutions that are tailored to their needs in Turkey.

  Key Contacts

  Compliance, Employment, Healthcare & Life Sciences, International Desk
  IT Law, Fintech, Litigation, Employment

  Awards

  Compliance, Employment, Healthcare & Life Sciences, International Desk
  IT Law, Fintech, Litigation, Employment
  Corporate, Construction, Anti-Bribery & Anti-Corruption, Compliance & Business Ethics, Privacy & Data Protection, Life Sciences & Healthcare, Competition Compliance & Counselling
  Compliance & Business Ethics, Privacy & Data Protection, Corporate, Intellectual Property, Life Sciences & Healthcare, Technology, Media & Entertainment
  IT Law, Fintech, Blockchain Technology, Compliance
  Life Sciences & Healthcare, Corporate & Commercial, Intellectual Property, Regulatory & Compliance, Litigation & Dispute Resolution

  Blokzincir Karşısında Devletlerin Hazırlıkları: Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

  Dijital para, elektronik bir biçimde var olan ve fiziksel bir biçime dönüşmeyen para birimleridir. Dijital para, devlet tarafından garanti edilirken, kripto para böyle bir garantiye sahip değildir. Dijital para birimlerinin en büyük avantajlarından biri transferlerin ucuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesidir. Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) kavramı, birçok ülkenin yeni bir para birimi çalışmasıdır. CBDC'ler, perakende ve toptan olmak üzere iki türde geliştirilmiştir. Dijital para birimleri, MASAK ve SPK mevzuatı gibi çeşitli düzenlemelere tabidir. CBDC'lerin dezavantajlarından biri, devletin izin verdiği işlem türlerine kısıtlama koyabilmesidir. Farklı ülkeler, resmi para birimlerinin dijital versiyonlarını geliştirmeye başlamışlardır.
  Cemal Araalan
  Alp Mete Şirin

  Merkeziyetsiz ve Özerk Olan DAO'lar için Bir İlk: Ooki Davası

  DAO'lar, merkeziyetsiz yapıları sayesinde yüz yüze görüşmeden ve yasal belgeleri imzalamadan bir ürünü hızlıca oluşturabilen benzersiz organizasyon yapılarıdır. Blok zinciri teknolojisi ile oluşturulan DAO'lar, geleneksel organizasyonlardan daha hızlı bir şekilde ölçeklenebilirler. Ancak Ooki Davası, blok zinciri teknolojisi ile geliştirilen ve merkezi olmayan bir dijital organizasyona açılan ilk dava olması nedeniyle büyük bir önem taşımaktadır. Bu dava, DAO'ların yanı sıra yatırımcılar, kullanıcılar ve geliştiricileri de etkileyecektir. DAO'lar, regülasyon çalışmalarının yoğun olduğu ABD gibi ülkelerde, kurumların düzenlemelerini dikkate alarak işleyiş biçimlerini şekillendirmeli ve kullanıcılarına sundukları işlemleri herkese açık bir şekilde internet sitesinde yayımlamalıdır. Aksi halde hukuki sorumlulukları doğabilir.
  Cemal Araalan
  Alp Mete Şirin

  Stablecoin Yasa Tasarısı Yayımlandı: Stablecoin Şirketlerine Yaptırımlar Öngörülüyor

  ABD Temsilciler Meclisi, 14 Nisan’da stablecoinler için gözetim ve denetim önlemleri içeren bir yasa tasarısı yayımladı. Tasarı; Federal Rezerv’in, banka dışı stablecoinlerden sorumlu olmasını, Fiat desteği olmayan yeni sabit paralara geçici süre ile yasak getirilmesini ve hükümet ile uyumlu çalışabilirlik standartlarının geliştirilmesini öngörüyor.
  Cemal Araalan
  Alp Mete Şirin

  Yeni Bir Devrin Başlangıcı: Daha Güvenli, Daha Verimli ve Daha Merkeziyetsiz Ethereum "Merge"

  Blok zinciri, geniş kullanım alanları sunarak yeni teknolojiler ortaya çıkarmakta ve Ethereum gibi platformlar sayesinde popülerlik kazanmaktadır. Ethereum, merkeziyetsiz bir aktör olarak kullanıcı dostu ve faydalı konumda bulunup sürekli güncellenmektedir. Merge ve gelecek güncellemelerle Ethereum, kullanıcı kitlesini genişletirken, veri kontrolü sağlayıp merkeziyetsiz uygulamaların oluşturulmasına ve çalıştırılmasına imkan tanımaktadır.
  Kemal Altuğ Özgün
  Alp Mete Şirin

  Dijital Dünyanın Stabil Değişim Araçları: Stablecoin

  Kripto varlıklar, geleneksel finans sistemine alternatif olarak ortaya çıkmış ve düzenleyicilerin dikkatini çekmiştir. Stablecoinler, itibari paraya dayanan kripto varlık türleri arasında yatırımcılar tarafından güvenilir bulunmaktadır. Bu nedenle, blokzincir teknolojisiyle geliştirilen stablecoinler, devletlerin dikkatini çekmiş ve merkez bankası para birimlerinin oluşumuna ilham vermiştir. Merkez bankası para birimleri, çalışanların ödemelerini gerçekleştirmek için yasal ödeme aracı olarak kullanabileceği, devlet desteğine sahip bir finans aracı yaratmaktadır. Stablecoinlerin gelecekte daha yaygın bir şekilde kullanılabilmesi için düzenleyici önlemler alınması gerekmektedir.
  Cemal Araalan
  Alp Mete Şirin

  Kripto Varlık Sektörü Suni Şişirilmiş Bir Balon Mu?: FTX Krizi Üzerine

  Kripto varlık borsalarının çöküşü, finans sistemleri için hukuki bir sorun yarattı ve düzenleyicilerin ne yapacağı konusunda belirsizlikler mevcut. Yaşanan krizler, platformların rezervlerinin artırılması gerektiği tartışmalarını beraberinde getirdi. Kripto varlıkların benzersiz yapısı, evrensel tanımlamalar ve düzenlemeler gerektirmektedir. Kripto varlık borsalarının regüle edilmesi gerekliliği, Thodex ve FTX krizleri ile bir kez daha vurgulandı. Bu nedenle, kripto varlık borsalarına yönelik mevzuat değişiklikleri hızlandırılmalı ve evrensel düzenlemeler yapılmalıdır. FTX krizi, bu süreci hızlandırabilir.
  Cemal Araalan

  Draft Stablecoin Bill Published: Stablecoin Companies Facing Sanctions

  On April 14, the US House Committee introduced a bill aimed at overseeing and regulating stablecoins. The Bill designates the Federal Reserve as responsible for non-bank stablecoins and mandates a temporary ban on new non-fiat-backed stablecoins, while also developing compatibility standards with the government.
  Cemal Araalan
  Alp Mete Şirin

  Türk Hukukunda Kripto Varlıkların Eşya Niteliği

  Kripto varlıkların yatırım unsuru olarak kullanılmaya başlanması ve ciddi değerlemelere konu olması bu varlıkların hukuk düzeni tarafından tanınmasını gerekli kılmaktadır.
  Cemal Araalan
  Serra Kaya

  Property Nature of Crypto-Assets under Turkish Law

  The increasing use of crypto-assets as an instrument of investment and their significant valuation requires the recognition of these assets by the legal systems.
  Cemal Araalan
  Serra Kaya

  The Turkish Pharmaceutical Industry's Regulatory Landscape

  The pharmaceutical industry in Turkey has great potential and is notable for its high-tech manufacturing capability. The industry currently ranks 7th in Europe and 16th in the world, in terms of market size, according to industry reports.[
  Kemal Altuğ Özgün
  Ayşe Gönen Anaeli
  Şamil Argun