Lawyers Kübra İslamoğlu Bayer

Kübra İslamoğlu Bayer

Kübra İslamoğlu Bayer

YAZICIOGLU LEGAL

Kübra practised as a legal counsel on various subjects of private law such as data protection law, contracts law, trademark law, construction law for national and international clients and represented her clients before courts and administrative organisations during her career of over 10 years.


She maintains her works at Data Protection Commission and Artificial Intelligence Study Group under IT Law Commission of Istanbul Bar Association, and she also works as general coordinator of KOIOS Data Protection Study Group.


Kübra joined Yazicioglu Legal as a Senior Associate in 2021 and she works on data protection, technology/media/telecom and commercial contracts.


Kübra İslamoğlu Bayer, LL.M., obtained her LL.B. degree at Marmara University Faculty of Law (2009) and B.A. degree in the Faculty of Economic and Political Sciences (2014). She obtained her LL.M. degree ranking first in class on Economy Law with her project on "Assessment of Processing of Personal Data obtained by Viewing Inspection carried out by Competition Authority regarding the Personal Data Protection Law nr. 6698". She has been a full scholarship master student since 2021 in Kadir Has University Department of Private Law.


Practice Areas & Work Department

Alternative Dispute Resolution

IT Law

Intellectual Property

E-Commerce Law

Data Protection

Commercial Contracts

Consumers Protection Law

Dispute Resolution

 

Languages

Turkish

English

 

Memberships

Istanbul Bar Association

E-ticaret Platformları ve Arama Motorlarındaki Verileri Manipüle Etmeye Yönelik Hizmetlere İlişkin Reklamlar Reklam Kurulunun Gündeminde!

Reklam Kurulunun 333 sayılı Basın Bülteninde yer alan bazı kararları, son yıllarda özellikle tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının giderek değişmesiyle ortaya çıkan önemli bir meseleye parmak basıyor: Trendyol, Dolap ve Google gibi e-ticaret platformları ve arama motorlarında karşılaşılan veri manipülasyonu sorunları...

17.05.2024

Is the Advertisement Board Opening a New Front in the Protection of Personal Data?

The monthly bulletins of the Advertisement Board decisions, which are regularly published on the website of the Ministry of Trade, include some intriguing decisions in the March bulletin - especially for those offering goods/services through an online membership system.

08.05.2024

Data Protection & Privacy 2024 - Part 3

The following activities are among those excluded from DP Law coverage: · processing of personal data by judicial authorities or execution authorities regarding the investigation, prosecution, judicial or execution proceedings; and · processing of personal data by public institutions and organisations duly authorised and assigned by law regarding maintaining national defence, national security, public security, public order or economic security within the scope of preventative, protective and intelligence activities.

06.05.2024

Data Protection & Privacy 2024 - Part 2

Unlike the GDPR, the DP Law is silent on territorial scope. As a general rule regarding the territoriality principle, the DP Law applies to controllers and processors established in Türkiye.

05.05.2024

Data Protection & Privacy 2024 - Part 1

The right to protection of personal data is regulated under the Constitution of the Turkish Republic as an individual right, since its amendment in 2010.

05.05.2024

Kişisel Verilerin Korunmasında Reklam Kurulu Tarafından Yeni Bir Cephe mi Açılıyor?

Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinde her ay düzenli olarak yayınlanan Reklam Kurulu kararlarının yer aldığı bültenlerden Mart ayı bülteninde -özellikle de internet üzerinden üyelik sistemi ile mal/hizmet sunumu gerçekleştirenler için- oldukça ilgi çekici kararlar yer alıyor.

04.05.2024

Zorunlu Çerezlerle Yurt Dışına Veri Aktarılıyor ise Aktarım için Açık Rıza Alınması Gereklidir!

27.12.2023 tarihinde Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun (“Kurum”) internet sitesinde bir dizi yeni karar yayınlandı. Önemli gördüğümüz kararları özetlediğimiz bilgi notumuza buradan ulaşabilirsiniz. Bu kararlardan, geniş katılımlı çevrim içi bir oyunun Türkiye’deki dağıtıcısı ve tek yetkilisi konumundaki veri sorumlusunun oyun kullanıcısı/üyelerine dair veri işleme faaliyetlerinin değerlendirildiği kararı kapsamlı bir değerlendirme içerdiğinden biz de bu kararı özel olarak incelemek istedik ve kararın önemli gördüğümüz noktalarını sizler için derledik.

13.02.2024

Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun Güncel Kararlarının Ana Fikirleri

2023 yılı sonunda Kişisel Verileri Koruma Kurumu'nun internet sitesinde bir dizi yeni Kişisel Verileri Koruma Kurulu kararı yayınlandı. Bu kararlardan bazıları Kurulun daha önceki değerlendirmelerini yansıtırken bazıları yeni ve önemli değerlendirmeler ortaya koyuyor. Önemli gördüğümüz kararların ana fikirlerini sizler için çıkarttık.

13.02.2024
Load More
Ready to stay ahead of the curve?
Share your interest anonymously and let us guide you through the informative articles on the hottest legal topics.
|
Successful Your message has been sent