Menu

  Lawyers Bengü Şen Gürakan

  Practice Areas & Work Department

  Intellectual Property

  Trademarks and Designs

  Copyrights

  IP Prosecution


  Languages

  English

  Turkish


  Memberships

  Ankara Bar Association


  Education

  2020, Queen Mary University of London, Faculty of Law, LL.M in International Dispute Resolution

  2019, KTO Karatay University, Faculty of Law, LLB, Konya

  2014, Dolapoglu Anatolian High School, Konya

  Alternative Dispute Resolution System for Disputes Arising From ‘.tr’ Extended Domain Names in Türkiye

  On 14 September 2022, TRABIS (‘.tr’ Network Information System) took over the management of ‘.tr’ extended domain names with the Regulation coming into force in Türkiye. According to the Regulation, domain names can be allocated as documented or undocumented. Undocumented allocation is carried out within the framework of the ‘first come, first served’ rule. This rule is applied to domain names with the most commonly used extensions such as ‘.com.tr’, ‘.org.tr’, ‘.net.tr’, etc. In the former legislation, it was necessary to prove (with documentation) that the owner of the domain name held another right (for example, trade mark, trade name, etc.) in order to obtain a domain name with the ‘.tr’ extension. Therefore, the Regulation has an innovative perspective in terms of previous practice in Türkiye.
  Bengü Şen Gürakan

  Sanal Moda

  Günümüzde fiziksel evrene ek olarak sanal bir evrende de yaşamaya başlandığına şahit oluyoruz. Bu sanal evrenin gelişmesi ile birlikte kripto paralar, NFT ve metaverse gibi pek çok yeni kavram hayatımızda yer edinmiştir. Hemen hemen herkes gibi moda sektöründe faaliyet gösterenler de sanal evrende yaşanan gelişmeleri takip etmekte ve bu gelişmelere hızlıca uyum sağlamaya çalışmaktadır. Bununla birlikte, tıpkı fiziksel dünyada olduğu gibi sanal evrende de özellikle fikri mülkiyet haklarına ilişkin hak ihlalleri sebebiyle uyuşmazlıklar meydana gelmektedir. Hukukun, sanal evrendeki bu gelişmeler ve moda sektörü-sanal evren ilişkisine uyum sağlama sürecinin irdelenmesi için kaleme alınan bu makale, özellikle moda sektörü ve metaverse, NFT’ler ve fikri mülkiyet hakları arasındaki ilişkiye odaklanacaktır.
  Bengü Şen Gürakan

  A Precedent on 3D Trademarks’ Enforcement

  In 2022, the Turkish Court of Cassation rendered a decision evaluating that the use of a 3D trademark as bag-locks on counterfeit goods infringed the trademark holder’s rights and the accused should have known that this 3D shape is a trademark.
  Bengü Şen Gürakan